C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > Diğer Şeyler > Duyurular
  New Posts New Posts RSS Feed - Romatizmal Hastalıklar Tanısı
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Romatizmal Hastalıklar Tanısı

 Post Reply Post Reply
   

Author
Message
firstluck View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04 Eylül 2014
Location: Turkey
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote firstluck Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Romatizmal Hastalıklar Tanısı
    Posted: 13 Nisan 2015 at 14:30

Romatizma Rahatsızlıkları milyonlarca insanın muzdarip olduğu, ciddi ağrı hissi veren hastalıklardır. Eklem ve kaslarda iltihaba, ağrı ve şişliklere sebep olabilmektedir. Romatizmal hastalıkların tanısı bazen halk arasında bilinç dışı yöntemlerle koyulmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığına göre romatizmal rahatsızlıklar en çok karşılaşılan hastalık çeşididir. Birçok türü vardır ve hepsinin tedavi metodu birbirinden farklıdır. Hastalığın tanısının bir profesyonel sağlık uzmanı tarafından konulması ve tedavi sürecinin yürütülmesi gerekmektedir. Bu sebeple herhangi bir romatizmal rahatsızlıkla ilgili endişeniz varsa bir uzmana acil olarak danışmanız gerekir. 100’den fazla romatizmal rahatsızlık türü bulunmaktadır fakat yalnızca birkaçının sebebi bilinmektedir. Vücudun tüm eklemlerinde romatizma görülebilmektedir.

En çok görülen eklem hastalığı çeşidi Osteoartrit (Kireçlenme) dir. Sık sık kalça,omurga,diz ve el bileğinde görülür. Bu rahatsızlığa sebep olan durum eklem bağ dokusunun aşınması ve zamanla yok olmasıdır. İltihaplı olmayan romatizma çeşididir. Genellikle 40 yaşında sonra ortaya çıkmaktadır. 40 yaşından genç kişilerde görülme ihtimali çok azdır. 70 yaş üstü bireylerin çoğunda osteoartrit gözlemlenebilmektedir. Eklem yaralanmaları, yaş etmeni, aşırı kilolar, eklemlerin çevresinde bulunan kasların güçsüz olması, genetik yakınlık, osteoartrit üzerinde etkili risk etkenleridir. Osteoartrit tanısı koyulurken kan testi, kemik görüntüleme tanısı, MR veya BT’den yararlanılır. Eğer kireçlenme tanısı koyulduysa; doktorunuzun önerdiği egzersizleri gereği gibi uygulamanız, fazla kilolarınızdan uzaklaşmanız, ortopedik ayakkabılar giymeniz, size ağrı veren hareketleri yapmaktan kaçınmanız size fayda sağlayacaktır. 

İltihaplı romatizma yani tıp dilinde Romatoid Artrit olarak zikredilir. Kadınlarda gözükme oranı daha fazladır. El ve parmak mafsallarında görülür. Gece ve sabahları eklem ağrıları, sabahları meydana gelen ve 15 dakikadan fazla süren eklemde şişme ve tutulmalar hastalığın belirtileri arasındadır. İltihaplı Romatizma parmaklarda duruş bozukluklarına, parmak uçlarında aşağıya doğru eğik bir görüntüye sebep olabilir. Bunun yanında birçok hastalıkta olduğu gibi halsizlik ve yorgunluk hissi Romatoid Artritde de görülmektedir. Romatoid Artrit teşhisi koyulurken; 15 dakikadan fazla süren sabah uyuşmaları, eklemlerde şişlik, eklemlerde iltihap, kanda romatoid etken bulunması gibi etkiler incelenmektedir. Fiziksel muayene ve röntgen gibi yöntemler kullanılır. Romatoid Artrit hastalığında erken tanı oldukça ciddi bir önem taşımaktadır. Teşhisin erken konulması tedavi sürecinin bir an önce başlamasına, bu da eklemlerde meydana gelen görünüm bozukluklarını ve fonksiyon kayıplarını engellemeye yardımcı olur. 

Lupus; Deri tüberkülozu olarak anılır. Eklemlerde sertlik, yorgunluk ve halsizlik hissi, sabahları hissedilen eklem sertlikleri, simetrik eklemlerin benzer şekilde ağrıması, eklemlerde ağrı ve şişlik lupusun semptomlarındandır. Lupus tanısı koyulurken özel kan tahlillerinden faydalanılır.

Ankilozan Spondilit de İltihaplı bir romatizma türüdür. Omurgada sertleşme ve sabitlenme olarak meydana gelir. Çoğunlukla kalça, bel ve leğen kemiğinde meydana gelir. Kalça ve belde oluşan gittikçe şiddetlenen ağrılar, kürek kemikleri ile boyun arasındaki bölgede ortaya çıkan ağrılar, dinlenme ardından sırtta meydana gelen tutulma, sırtın altında başlayan ağrının zamanla yukarı bölgelere çıkması, Ankilozan Spondilit belirtileri arasında yer alır. 

Tedavi için öncelikle yukarıda tanımı yapılan tüm bu rahatsızlıkların oldukça yaygın olduğunu bilmeniz kendinizi yalnız hissetmemeniz bakımından önem taşımaktadır. Romatizma rahatsızlıklarında da uygun tedavilere başvurduğunuz sürece kaliteli bir yaşam sürmeniz mümkündür. 

Romatizmal ağrılar için ağrı kesici almadan önce konusunda uzman bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun belirlediği spor alıştırmalarını düzenli olarak yapmalısınız. Stresten uzak kaliteli bir yaşam sürmelisiniz. Bu konuda psikolojik destek almanız size yardımcı olabilir. Sağlıklı gıda tüketmeli ve ideal kilonuzu korumalısınız. Eklemlerinizi korumalı ve sizi zor durumda bırakacak etkinliklerden uzak durmalısınız.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   
   


Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.