C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > Diğer Şeyler > Duyurular
  New Posts New Posts RSS Feed - Ankara Kara Ulaşım
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Ankara Kara Ulaşım

 Post Reply Post Reply
   

Author
Message
firstluck View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04 Eylül 2014
Location: Turkey
Status: Offline
Points: 30
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote firstluck Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Ankara Kara Ulaşım
    Posted: 02 Mart 2015 at 17:28

Ülkemiz'in başkenti ve 2.ci kalabalık ili meydana gelen Ankara'da yaşan kişi sayısının hemen hemen dörtte 3'ü ticaret, memurluk, haberleşme ve erişim sektörlerinde çalışmaktadır. Ankara hem de Ülkemiz'in en çok sayıda ki üniversiteleri olan şehri olarak beraberinde, üniversite belgeli birey yüzdesi Ülkemiz ortalamasının 2 mislidir. Ankara sokaklarında karşılaşabileceğiniz şahısların büyük bir çoğunluğu ya memur, ya öğrenim gören veya askerdir.

Bilinen en eskiyen tarihi Eski Taş Çağı'na ulaşan Ankara; Frigyalılar, Pers, Roma, Galatlar, Hitit, Bizans, Lidyalılar, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının hakimiyetinde olmuştur. Ankara toprakları üzerinde yaşayan uygarlıklar şehre eşi görülmemiş zenginlikler bırakmıştır. Ankara toprakları üstünde koltuk yer edinen höyüklerden çıkarılan pekçok kalıntı, son zamanlarda ziyaretçilere açık bir şekilde müzelerde sergilenmektedir. Sikkeyi buldukları kabul edilen Frig'lerin doğuşu da bu kentin toprakları üzerinde başlamıştır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin sonrasında Kurtuluş Savaşı çağında mühim bir konuma sahip yere gelen Ankara, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentimiz ilan edilmiştir ve nihai zamanlarda hala Ülkemiz Cumhuriyeti'nin başkenti olmayı sürdürmektedir. Başkentimiz olması için birçok resmi müesseseye de ev sahipliği yapan ilde, kara yolu erişimi seçim edilen erişim yöntemlerinden biridir.

İklimsel olarak karasal iklim özelliklerini taşımakta olan Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Karasal iklimin hemen hemen tüm niteliklerini taşıyan Ankara'da kışlar ilgisiz ve kar yağışlı geçerken, yazlar ise sıcak ve kurak olmaktadır. Karasal iklimin bir öbür özelliği meydana gelen gündüz ve gece aralarındaki sıcaklık farklarının beraberinde, kış ve yaz ayları aralarında da çok önemli hararet farklılıkları gözükmektedir. Ankara'nın malum en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos iken, en ilgisiz ayı ise Ocak ayıdır. Yüz ölçümü olarak geniş kapsamlı topraklara dağılmış olan şehirde, ilçeler arasında yağış ve sıcaklık farklılıkları da yer etmektedir. Ankara otobüs bileti satın almadan öncesinde sayfamızdan gideceğiniz tarihe yönelik şehrin sıcaklık değerleri ile ilgili bilgi edinebilir ve hazırlıklarınızı bu yönde yapabilirsiniz.

Karayolu taşımacılığı, konforun en öncelikli geldiği yolculuk çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Bazen yüzlerce saat süren kara yolculukları esnasında yolcular, olabildiğinde huzurlu ve konforlu bir yolculuk geçirmek isterler. Ankara-İstanbul aralarında en fazla kez sefer eden firmalar, Ankara otobüs bileti ile ilgili de kullanıcılarına pratik ve kolay satış imkanları sunmaktadır.

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   
   


Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.