C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C# / .NET > Visual C#
  New Posts New Posts RSS Feed - VS 2012 Xp Geçerli bir win32 uygulaması d
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

VS 2012 Xp Geçerli bir win32 uygulaması d

Post Reply Post Reply

Author
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote OguzK Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: VS 2012 Xp Geçerli bir win32 uygulaması d
    Posted: 02 Ocak 2013 at 11:15
Merhabalar
Visual Studio 2012 ile yaptığım proje xp kullanan pc lerde geçerli bir win32 uygulaması değil hatası veriyor ve çalışmıyor. X86 olarak derliyorum projeyi yine aynı.. Aynı projeyi visual studio 2010 ile derlediğimde hatasız çalışıyor. Visual Studio 2012 de bu durumla karşılaşan oldu mu acaba?

Edited by OguzK - 02 Ocak 2013 at 12:12
Dehanın 10'da 1'i yetenek 10'da 9'u da çalışmaktır. Albert Einstein

Oğuz KURTCUOĞLU | Software Developer
Resital Bilgisayar Eğitim LTD. ŞTİ.
www.rst.com.tr
Back to Top
PcMaKeR View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PcMaKeR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Ocak 2013 at 11:53
.net versiyonu ?

Back to Top
OguzK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote OguzK Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Ocak 2013 at 12:10
Abi tamamdır :) Projede .net framework 4.5 kullanmışız (yani default olarak 4.5 geldiği için :)) .net framework 4.5 xp de desteklenmediği için projeyi .net framework 4 e çekerek derledim sorun çözüldü..
Edit: Serdar abi bu konu hakkında türkçe kaynak yok hiç sabitleyelim istersen konuyu başlığıda değiştirdim ben :)

Edited by OguzK - 02 Ocak 2013 at 12:12

www.rst.com.tr
Back to Top
kalem View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kalem Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Şubat 2013 at 09:36
Bu konuyu sabitlemek doğru değil bence. Diğer konulardan pek bir farkı yok. Bu da bir tartışma sonuçta.Makale de değil.

Edited by kalem - 13 Şubat 2013 at 09:43
<a href="http://sonerkoylu.blogspot.com/">Bir Geliştiricinin Mücadeleleri</a>
Back to Top
OguzK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote OguzK Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Şubat 2013 at 13:50
Türkçe bir kaynak bulamadığım için sabitlenmesini istemiştim. Şu an anlatılıyor mu bir yerde bilmiyorum ama ben bunu çözmeye çalışırken Türkçe bir kaynak yoktu hiç. İşine yarar eminim çoğu kişinin. Hem neden sabitlenmesini istemiyorsun ne zararı var dursun işte :) Hey Allah'ım :)

www.rst.com.tr
Back to Top
kalem View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kalem Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Şubat 2013 at 10:20
Peki.
<a href="http://sonerkoylu.blogspot.com/">Bir Geliştiricinin Mücadeleleri</a>
Back to Top
kenanfut View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kenanfut Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Eylül 2013 at 04:49
Marco and Hassan are having a tour with their teacher David, and Hassan tips the guide a little too much…Tour Guide: If you found my words helpful and interesting, please feel free to leave a few cents or dollars. Thank you.Marco: How much did you tip him, Hassan?Hassan: I gave him a $100 bill.David: Really Hassan, that’s ridiculous! You can’t give someone a $100 tip!Hassan: I’m sorry my teacher. For me, money is rubbish; and what do you do with rubbish? You throw it away.Marco: If you’ve got any more of that sort of rubbish, Hassan, you can always throw it at me.Hassan: Not at you, Marco, you are my friend.
Back to Top
niakk View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote niakk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Kasım 2014 at 17:49
teşekkürler.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.