C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C/C++ > C / C++ ve C++.NET
  New Posts New Posts RSS Feed - c programlama dili internet’te..
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

c programlama dili internet’te..

Post Reply Post Reply

Author
Newbie
Newbie

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote _chmod Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: c programlama dili internet’te..
    Posted: 24 Şubat 2004 at 10:37

C programlama diliyle çalışan arkadaşlarım bu dilin ne kadar güçlü  olduğunu bilirler...

Ben de buna dayanarak bu programlama dilini internet ortamında nasıl geliştiririm onu araştırdım  .. Bunun sonucunda  bilgi hazineme bir çok bilginin eklendi, şimdi bunları sizlerle paylaşayım :)

Şayet Linux ta çalışan arkadaşlar varsa bilirler linux' ün gücü C den gelir , ama önemli olan bunu kullanmaktır .

Herhangi bir metin editörüyle ( ben linux altında Pico ' yu seçtim ) yazdığımız C betiklerini Linux altında derleyebiliriz. Ve bu hazır derlenmiş programımızı web form'dan gelen bilgilerimizi işlemek için çok rahat bir şekilde kullanabiliriz:)))

Bu şekilde bir çok web uygulamasını geliştirebiliriz. ( Tabii daha kolay teknolojiler varken şimdi bu ne demeyin :)))  Bunu bilmek C ve Linux hakkında bir çok şeyi bilmeye eşdeğer )

Bu yazdıklarım sadece C programlama dilinin her yerde olduğunu belirtmek içindi:)))) 

Back to Top
yakamoz View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote yakamoz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Şubat 2004 at 11:53

size kimse laf edemez. Zaten alemin kralı. Hele C'ye OOP özellikleri eklnemiş hali olan C++ işin içine girince. Tadından yenmez.

Ama şu da bir gerçek ki bilgisayar programlamanın amacı hayatı kolaylaştırmak. İnsanlara daha fazla kolaylık sunmak için hazır kütüphnaeleri kullanmak mantıklı değil mi? Bu bağlamda PHP, ASP(.NET) ve JSP'de kütüphanelerden oluşan bir sistem değilmi?

Zaten C'de de kütüphane kullanıyoruz değil mi hayatı kolaylaştırmak için?

Back to Top
_chmod View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote _chmod Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Şubat 2004 at 14:20

Tabii ki hayatı kolaylaştırmak için yaptığımız herşey buna laf yok , zaten benim anlatmak istediğim de buydu , ama bilinmesi gereken şey önceleri bu zor olanla yapılanlardı , anlayacağın işin abc siydi benim anlatmak isediğim ,

Şayet , bu anlattıklarım bilgi hazinende mevcutsa ne mutlu sana arkadaşım :))))

Back to Top
yakamoz View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote yakamoz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Şubat 2004 at 15:51
yani...  Hem o işin tadı başkadır değil mi?
Back to Top
_chmod View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote _chmod Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Şubat 2004 at 15:01

Tabii ki ,

linux altında çalışmak uzak kontrol ve C kullanımı bunlar insana sanki gerçekten birşeyler yapıyorum hissini kazandırıyor .

Şu son zamanlarda insanlar C dilinden çok ta uzaklaşmış olsada esasında yapılan herşeyin temeli bu dil , ve önemli olan bu dilin çok iyi bilinmesi , diğer dilleri bence zaten öğrenmiş oluyor insan bu dili bilince :))

Back to Top
yonetici View Drop Down
Admin Group
Admin Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote yonetici Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Şubat 2004 at 18:37
Zaten gösteriricleri ve dizileri adam gibi öğren diğer diller oyuncak gibi gelir :-)
Back to Top
_chmod View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote _chmod Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Şubat 2004 at 13:42

C dilinde pointer larla çalışmak ve dinamik belleği en aktif bir şekilde kullanmak her programcının başlıca görevidir.

Ancak büyük projeleri bu şekilde sisteme rahat kullanıma açabiliriz , kim isterki çok büyük boyutlu bir yazılımı sisteme kurmak ve bu yükü taşımak ayrıca zaten ngereksiz tekrarlama yapmak programcının bu işi iyi bilmediğini de ayrıca ortaya koyar diye düşünüyorum en kadar az ve öz olursa program yapısı o kadar aktif çalışılır üzerinde de:))

Back to Top
yakamoz View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote yakamoz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Şubat 2004 at 13:49
haklısın...
Back to Top
_chmod View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote _chmod Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Şubat 2004 at 13:59

Ben C ile programlamaya başladığım da açıkcası bu programın gücünde pek de haberdar değildim . Ama derinlerine indikçe şahane yazılımlar geliştirilebileceğini gördüm. Ve yazmış olduğum network uygulamalarından aldığım verim sayesinde vazgelçilmezim olduğunu belirtmeliyim.

Tabii ufkum geliştikçe yapmak istediklerimde farklılaştı ve artık daha gelişmiş uygulamalarımı Linux altında yaratmaya çalışıyorum ( linux çok güçlü bir işletim istemi oduğundan)

Back to Top
gulcik_84 View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gulcik_84 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Temmuz 2004 at 17:37
ya madem c yi bu kadar çok övüyorsunuz ben suan stajdayım ve bir ödeme takip programı yazıyorum ama bazı yerlerinde takılıyorum bana yardım edebilirimisiniz.
Back to Top
Yoda View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Yoda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Temmuz 2004 at 10:49
c bana her zaman çince gibi gelmiştir. Ekrana yazdırmak için bu kadar fonksiyon türetmek bile ayrı bir zeka konusudur (putc, printf, vsr vsr, aklıma gelmedi digerleri). Tabi efficient oluyor programlar vesselam. Ama genede görsel dilleri tercih ederim. Amma sonra uzun yıllar sonra fark ettim ki, görsel dillerde bi şeyleri olduruyor.
Back to Top
Yoda View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Yoda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Temmuz 2004 at 10:49
bide javada pointer yok diye duymuştum doğrumu???
Back to Top
soulofblack View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote soulofblack Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Temmuz 2004 at 15:53

selamlar,

C nin gücünü tartisacak değilim   ve suna kesinlikle katılıyorum ki C bilemek programlamanın yarısını bitirmek demektir. Cunku C dilini kullanabilmek için bir çokşeyden haberiniz ve bilginiz olması ve bazı zorlukları asmak için taklalar atmanız gerekir. Bu sayede diğer user friedly dillerde artistlik patinaj bile yapabiliyorsunuz. Sunu da unutmamak gerekir ki artık C++ da C nin performansına cok yaklasti. Nerdeyse işletim sistemlerini C++ ile yazacak kadar . Eğer yazacağımız program sisteme dönük veya cok hızlı çalışması gerekiyorsa tabiki C biçilmiş kaftan. Bunlar dısında ise C++ ı tercih ederim. Artık cok buyuk projelerde C pek de efektif değil (İnsan gücü, zaman, para vs gibi nedenlerden dolayi). Bu arada linux da editor olarak  pico yerine Vi yi tercih ederim parmaklar biraz alisirsa mukemmel bir editor cıkıyor ortaya. Ama zaten linux da ide li bircok gelistirme ortamı mevcut (KDeveloper, Anjuta gibi).

Bir de Yoda o bahsi gecen fonksiyonların hepsinin görevi farklıdır. Yani türetilme değil olay. Bu da senin dediğin gibi C nin gücüne güç katan etkenlerden birisi :)

Sevgiler...

Hipokrat derki; İki şeyi alışkanlık edinin: yardım etmek ya da en azından zarar vermemek.

.:The Tao Of Programming:.

Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Ağustos 2004 at 08:36
Yaw tamam C cok iyi bir sey demiyoruz. C++ da cok iyide _chmod yahu bu en basta verdigin linux orneginin ben anlamini cikaramadim. Yani demissin hani C ile program yaw web sayfasini onla isle diye. Bunun nesi ilginc yada neresi linux a ozel. Aynisini Windows da da yap. Yaz apini sonra IIS den ayarla su web sitesi de bunu kullansin de falan filan.

Bu kadar buyutmeye gerek yok linux in bu ozelliginden dolayi aynilarini hatta eger isni bilirsen windows da belki daha fazlasini yaparsin en azindan dokuman var yahu :D.

Yani ben windowsla neler yaptigimi bilirim o yuzden windows a aman ha sakin mudahale edilemez hantal falan demeyin urasirsan kafayi yorarsan windows sana ses cikarmaz istediigni yaparsin. Windowsla ilgili bildigim en onemli seyde budur benim.

Neyse konuyu dagittim ne guzel agiz tadi iel C muhabbeti yapiyordunuz dimi. Hakkaten yaw bu C cok iyi ha :D
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.