C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C# / .NET > Visual C#
  New Posts New Posts RSS Feed - XENOCODE Fox Beta 1 (.NET Decompiler)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

XENOCODE Fox Beta 1 (.NET Decompiler)

Post Reply Post Reply

Author
Moderator Group
Moderator Group

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: XENOCODE Fox Beta 1 (.NET Decompiler)
    Posted: 08 Aralık 2005 at 16:33
Yaklasik 1 yil kadar once bu sitedeki bir kac soru uzerine yapmaya karar verdigim daha sonra uzerine 3 ay kadar calisip Beta sini cikarttigim Fox ne yazikki o zamanlar bazi ozel nedenlerden dolayi o beta halinde kalmak zorunda kalmisti. Daha sonra XenoCode firmasi Fox u satin aldi ve tamamlayip piyasaya surmek uzere benle anlasti. Yaklasik 3 aylik hummali bir calisma sonrasinda Fox bugun cikti.

http://www.xenocode.com/Products/Fox/ adresinden indirebileceginiz Fox la .NET Assembly lerini decompile edebilirsiniz.

Ozellikle System dll lerinin cozumlenip o cok kullandiginiz methodlarin icinde neler oldugunu gormenizi tavsiye ederim.

"XenoCode Fox" hala beta asamasinda. Saniyorum ocak gibi Release olucak ancak yinede su anki hali ile .NET 1.0, 1.1 ve 2.0 a tam destek veriyor. Generics i cozebiliyor. Bilinen tum expression cesitlerini (stacalloc, for, foreach, if, while, do while, using, fixed, lock etc.etc) hepsini destekleyip cozumleyebiliyor.

Bu sitede fox un ilk zamanlarinda bana yardim eden ve tavsiyeleri ile yol gosteren arkadaslarada tek tek tesekkur ederim...

Hepinize ii calismalar dilerim
Back to Top
serimc View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote serimc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Aralık 2005 at 21:06
Hadi hayirlisi olsun.Vay be ne tarismistik ne konusmustuk.
Ne gunlerdi... :)
Back to Top
hedohedo View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote hedohedo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Aralık 2005 at 08:42
Boot seni tekrar buralarda gormek cok guzelmiş ya.Ozledik valla.Neyin var neyin yok kapadın gittin :) Yazdıklarınada senin adına cok sevindim.Insallah her sey umdugun gibi gider.O kadar ozletme kendini
Dusuncelerinizi bekliyorum...
http://bayraktar.blogspirit.com/
Back to Top
hedohedo View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote hedohedo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Aralık 2005 at 09:49
ya bu arada programı kurdum ama çalışmadı.Framework 2.0 ı istiyor.Bu gayet dogal ama belki gozunden kacmıştır diye yazım dedim.Ne olur ne olmaz.
Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Aralık 2005 at 10:55
Selam hedohedo ya bu gayet normal cunku Fox .NET 2.0 la yazildi. O nedenle onu kurmaniz lazim. Microsoft un sitesinden indirebilirsiniz .NET 2.0 i.

Gormeme meselesine gelince. Ya acikcasi cok vaktim yok o nedenle pek ugrayamiyorum. Ugramayi isterim ama bakalim biraz daha belki hafiflesirse isler o zaman. Cunku ugrayip 10 dakka sallama cevap vermek istemem. Eee sole uzun cevap verdim mi de sureler cok uzuyor o kadar zaman ayirmakda hali ile problem oluyor. Neyse bakalim insallah gorusuruz daha ...

Hepinize ii calismalar, kolay gelsin ....
Back to Top
bomberman View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bomberman Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Aralık 2005 at 18:29

Hoşgeldin Boot,

Senin tekrar aramızda görmek çok güzel. İnşallah daha sık görüşürüz buralarda.

Herkese iyi çalışmalar

Back to Top
BoyaliKus View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BoyaliKus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Aralık 2005 at 20:36
Selamlar;

Ayiptir sormasi xenocode bunun icin ne kadar odedi? Bu piyasada ne nekadar ediyor merak ettigim icin soruyorum, bir sakincasi varsa soylememeni dogal karsilarim.

Bir de, boyle programlar cikarabilen, forumda cevaplanamayanlara cevap verebilen biri, nerde ne konumda calisiyor, is teklifleri vs ne durumda. Muhtemelen anliyorsundur bunlari neden sordugumu, cunku bir zamanlar sen de piyasaya girerken pek cok seyi merak ediyordun herhalde. Ben de yaklasik bir sene sonra (cunku bu pazartesi yedek subay olarak askere basliyorum) bu piyasaya girme ihtimali olan biriyim ve onden gitmis olanlarin bizlere yol gostermelerini umutla bekliyorum.

Boot ve Boot gibilerin piyasa hakkinda soyleyecekleri benim icin gercekten cok onemlidir.

Saygilar...
Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Aralık 2005 at 00:10
Tesekkurler ...

Bu programin satisi ozel bir anlasma fiyati aciklayamam zaten aciklamakda hos bir sey olmaz ...

Nerede calistigim, is teklifleri ne durumda bunlarida solemek cok hos olmaz. Ya cokda fikir veremem acikcasi. Cunku ben anlamam bu tip seyler tek soliyebilecegim cok calismanin cok faydasi oldugu. Ve en onemliside tek bir alanda uzmanlasmak daha iyidir. Yani herseyden azar azar bilmektense bir seyi bilin en iyisi bilin derim.

Neyse ozur dilerim bu konuda iki saattir dusunuyorum ama pek bir sey yazamiyorum cunku ben bunu danisabileceginiz seviyede biri degilim. O nedenle bunlari yazarken bile sIkIlIyorum. Bu konuda daha profesyonel insanara danismak gerektigi inancindayim ...

Sana hayirli teskereler ... Askerlik sonrasi gorusuruz ...

Herkese ii calismalar, kolay gelsin ...
Back to Top
brindar2005 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote brindar2005 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Aralık 2005 at 19:38

merhaba arkadaşlar;

ben fox ilk çıktığında yuklemiştim ve gayet guzel çalışıyordu. şimdi xenocode kurdum ama açtığımda nullreference hatası veriyor ve sistemden library listesi çekince yaklaşık 1 saat bekleme rağmen bişey bulamadı (framework 2.0 yüklü). acaba sorun ne olabilir..

kolay gelsin...

Bilgisayarım bügün yazdığım komutu anlayamadığını ve bundan sonra ne yapması gerektiğini sordu

Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Aralık 2005 at 22:03

???

Ilginc ...

Oncleikle null reference hatasini nerede veriyor. Yani hangi islemde bu hatayi aliyorsun bu bir.

Ikinci olarak Sistem Libary Listesi dedigin nedir ??

Vall eger GAC i kastediyorsan. GAC listesi otomatik generate olurken [Windows Dir]\Microsoft .NET \Framework\v.2.0.50727 dir den assemblyler cekilir. Tabii bu 2.00 icin... Yani 1.1 ve 1.0 libaryleri varsa onlarda getirilir. Ama dedigim gibi sende bu pathler degisikse bunlar olmayabilir ...

Daha detayli bilgi verirsen daha cok yarim edebilirim ...

Back to Top
Düşünür View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Düşünür Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Aralık 2005 at 23:48

Boot arkadaş, bende de Framework 2.0 yüklü ama XenoCode Fox sürümünü beğenmedi.  Bu konuda çok titizmiş doğrusu. Çalışmalarında başarılar.

Selamlar.

Back to Top
serimc View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote serimc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Aralık 2005 at 00:21
Evet boot ilk etapta clistirmisti ama simdi bende de ayni hatayi vermeye basladi.
Hata imzasi:

EventType : clr20r3     P1 : fox.exe     P2 : 0.9.2167.42746     P3 : 2c     
P4 : fox     P5 : 0.9.2167.42746     P6 : 2c     P7 : 146f     P8 : 8     
P9 : system.nullreferenceexception   

visual studio ile debug edince urettigi hata exceptio detayi:

System.NullReferenceException was unhandled
Message="Object reference not set to an instance of an object."
Source="Fox"
StackTrace:
       at Xenocode.Fox.Gui.ModulesTreeView.SimulateItem(xce289fcbfe480bc3 xa15e64cae94b8d3c)
       at Xenocode.Fox.Gui.ModulesTreeView.LoadAssemblies()
       at System.Threading.ThreadHelper.ThreadStart_Context(Object state)
       at System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
       at System.Threading.ThreadHelper.ThreadStart()

Back to Top
opethema View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote opethema Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Aralık 2005 at 02:06
Aynı hatayı bende de verdi ve çalıştıramadım bir türlü..
Selçuk ÖZDOĞAN

Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Aralık 2005 at 08:37
Himm ilginc arkadaslar...

Simdi siz deyince denedim ve bunun nedeni;

Siz .NET Assembly si olmayan bir dll i yada exe yi ilk onceki acislarinizda Fox a yuklemissiniz ve fox da size onu cozemeyecegini solemis. Daha sonra siz programi kapattiginizda Fox bunu registry ye yuklenen moduller olarak ekliyor. Bir sonraki acilista fox o dll i yada exe yi yeniden yuklemeyi deniyor ve o esnada hata aliyor. Aldiginiz bu hatadan dolayida yukleme islemi yarida kesiliyor. Aslinda hata benim hatam eger hatali ise yuklemeye devam etme demem lazim ama unutmusum. Bir sonraki surumde bu hatayi gideririm...

Simdilik yapabileceginiz ...

HKEY_CURRENT_USER/Software/Boot/Fox/Modules registry keyine gidip oradan moduleleri silmek... Bu sayede loading de ki modulleri kaldirmis olucaksiniz. Hali ile o hatali modullerde kalkmis olucagi icin yeniden calismaya devam edicektir.

Bu bug i bildiren tum arkadaslara tesekkur ederim ...

Hepinize Iyi calismalar, kolay gelsin ...
Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Aralık 2005 at 08:42

Unutmadan; Aklima gelmisken soliyeyim... Fox un bir sonraki surumu cikana kadar bu surumunu kullanacak arkadaslar icin;

Eger yuklediginiz herhangi bir module cozumlenemezse hata alirsaniz yani ; ornegin bu bir Invalid .NET Assembly gibi yada Invalid RVA Address gibi. Bu durumda o hatali module u TreeView da secin ve klavyeden Delete tusuna basin. Bolece o module on yuklenecekler listesinden cikicaktir. Aksi halde bu surum boyunca bu hata devam edicektir. Ve yukardaki gibi cozmeniz gerekmektedir.

Bir sornaki surumde (VB.NET Renderer in actif oldugu, ayrica .resources resource larinin okunabildigi ve bir kac bugin giderildigi surum) size haber vericem. O zaman kadar sabriniz icin tesekkur ederim ...

Back to Top
brindar2005 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote brindar2005 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Aralık 2005 at 13:53

merhaba ;

sağ ol boot dedigin gibi sorun cozuldu ve dayet iyi calisiyor(hata birazda biz de her seye acmaya calisirsen sonucu bu olur :)))). konu acilmisken bir soru sorayim simdi fox sadece .net assembly'si olan dll leri aciyor(yukarida belirtmissin) peki .net te yazilmis ve .exe dahil hangilerinin fox ile acilabilecegini nasil anlayabiliriz. ve .net ile yazilmamis dll leri nerede acabiliriz? ins. soru sacma olmamistir ama coktandir kafamda kalan bir soruydu.

kolay gelsin...

Bilgisayarım bügün yazdığım komutu anlayamadığını ve bundan sonra ne yapması gerektiğini sordu

Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Aralık 2005 at 15:16
.NET le yazilan her turlu exe ve dll i (hangi dil kullandignin onemi yok) Fox la acabilirsiniz. Yani dll in yada exe nin ne is yaptigi nelere referans tasidiginin hic bir oenmi yok. Tamamini Fox la acip kaynak kodunu gorebilirsiniz (Elbette tahmini olani) ... Ancka bazi obfuscate edilmis dll lerde falan kucuk capli cozumleme hatlari olusabiliyor. Bazilarinda ise hic cozumleme olmayabilir. Orneing Fox XenoCode PostBuild le obfuscate edilmis hic bir dll i yada exe yi acmaz.

Onun harici exe ler icin bri (direk kod halince acan) deocmpiler yok oldugunu bilmiyorum. Burada kastim C, C++ gibi dillerle yazilmis olanalr icin. Yoksa Java icinde decompiler lar mevcut. Bu tip acamadigini dll leri Assembly gorunumunde acabilirsiniz bunun icin OleDbg cok ii bir program ...

Kolay gelsin, iyi calismalar ...
Back to Top
nisa View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote nisa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Aralık 2005 at 10:20
Merhaba, Fox'u buralarda görmek ne güzel. Hayırlı olsun, tebrik ederim. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını bir kez daha sizinle gördük. C#nedir?com'a da sonsuz teşekkürler, bizlere faydalı bir paylaşım ortamı sunduğu için. Nice güzel projelerin haberini yine burdan duymak dileğiyle. Hepinize kolay gelsin. Başarılar...
Back to Top
Boot View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Boot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Aralık 2005 at 08:48
Tesekkurler nisa :). Ewt ugrastirdi biraz ama sevindirici bir sey sonuc olarak ...

Her neyse Arkadaslar Fox Beta 2 cikti. Yine yukardaki linkten donwload edebilirsiniz. Beta 2 de yukarda sozunu ettigimiz bug giderildi. Ayrica VB.NET e de decompile etmeye basladi.. Hos VB.NET le ilgilenen arkadaslar bu foruma gelirmi bilemem ama :P gelirseler yada siz ilgilenirseniz haberiniz olsun ...

Herkese ii calismalar, Kolay gelsin ...

Ozcan DEGIRMENCI
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.