C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C# / .NET > C#
  New Posts New Posts RSS Feed - Programcılıkta yaş sorunu
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Programcılıkta yaş sorunu

Post Reply Post Reply

Author
Newbie
Newbie

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Programcılıkta yaş sorunu
    Posted: 19 Kasım 2010 at 13:15
32 yaşında kimya mezunu ve şimdiye dek mümessillik yapmış biriyim. yıllardır bilgisayarla haşır neşirim. 2000 de teknik servis ve bil satış yapıyordum Antalya da. yani iyi bir bilgisayar KULLANICI sıyım. Ama yazılım hakkında en ufak bir bilgim yoktu. 4 ay önce işten ayrıldım,eşimden ayrıldım,ve kitaplardan c# öğrenmeye başladım. adım adım gidiyorum ve her gördüğüm örneği mutlaka kopyalamadan kendim yazıyorum. Mantığını anlayamadığım kodları değiştire değiştire çözüp öyle yol alıyorum. Algoritma bilgim çok az ama,genel olarak mantık geliştirme ve matematikte iyi olduğumdan hiç korkmuyorum algoritma geliştirmekten. Aylardır çok okudum forumları, kimi zaman okuduklarım bana güç verdi kimi zaman ümitsizlik. Ama yılmadan çalışıyorum. Keşke daha önceden girseymişim bu dünyanın içine. Bana şu an bile çalışırken kodların içinde boğulup sonra çözümü görüp aa ne kadar kolaymış demek o kadar büyük haz veriyorki.

Fakat şu noktada ümitsizliğe düşüyorum. Yaş...
Yaşım 32 ve bu iş ile ilgili herhangi bir diplomam falanda yok.
-Sizce yaş problemi ne boyutta ve nasıl aşılır ?
-c#'ı ne kadar zamanda öğrenirim ? şu an Herbert Schildt'in "Herkez İçin c# " kitabından gidiyorum. tabi sadece c# ile bitmiyor sanırım hiç bir fikrim olmayan sadece isimlerini bildiğim MS SQL, ADO.net falanda var sanırım bilmem gereken.
-Bana nasıl bir yol önerirsiniz arkadaşlar. iy kötü her türlü yorumlarınızı bekliyorum.

Edited by REDDER_TREX - 19 Kasım 2010 at 14:54
Back to Top
CyberScrape View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CyberScrape Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Kasım 2010 at 16:08
işinizden ve eişinizden sırf C# için mi ayrıldınız?
Back to Top
REDDER_TREX View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Kasım 2010 at 16:38
Originally posted by CyberScrape CyberScrape wrote:

işinizden ve eişinizden sırf C# için mi ayrıldınız?

Herşey c# için :)

sorunlarıma da yorum yapsanız sevinirdim.
Back to Top
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Kasım 2010 at 18:22
yardımcı olacak kimse yok sanırım bu platformda
Back to Top
barisozgen View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote barisozgen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Kasım 2010 at 18:32

Merhaba,

Yaş öğrenmek için bir problem değil önemli olan azim.
Tamam yaş ilerledikçe anlama&öğrenme hızı azalabiliyor,
Sen kendine güven sıkı çalış rahatlıkla işi kaparsın.

İlla Herşey diploma değil bunu unutmayalım,
Sen de olmadı kursa gidersin serfitika alırsın.
Yada gider tekrar üniversite okursun.

Eğer C# uğruna eşinden, işinden kısaca hayatından vazgeçebiliyorsan
Sıkıca ter dökerek çok çok iyi bir programcı olup, projelerinle tarihe adını kazıyabilirsin!

Öğrenme Süreci 3-4 Ay Daha Alabilir.
3-4 Ayda Her konuyu öğrensen bile tecrübe edinmek yıllarını alıcak.
Yerinde olsam hiç durmaz hemen şimdi gider en kaliteli eğitim veren kurslardan birine parayı basar kaydımı yapardım.

Yolun çok uzun ve dar yolun sonunda istediğine ulaşıcaksın.

bu arada csharpnerdir.com ailesine hoş geldin.
Bu Foruma kaydolarak çok iyi yaptın, takıldığın yerleri sorarak sorularının cevaplarına daha hızlı ulaşabilirsin...
Bary? ÖZGEN
Back to Top
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Kasım 2010 at 20:46
Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim barış bey.

İçimi rahatlattınız.

Forumdaki tüm arkadaşlara da 'merhaba!'.

Durmak yok çalışmaya devam..
Back to Top
phrozen View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote phrozen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Kasım 2010 at 21:25
Arkadaşım bence bu tamamen formülüze edilebilir;
[(çalışma+zaman)*yetenek]^azim
bunu inan şu an senin yazın üzerine düşündüm ve çıkardım. herkes kendine göre farklı şekilde formüle edebilir bence böyle. gördüğün gibi burada yaş yok... yetenek ve azim ise oldukça etkili... öyle insanlar biliyorum ki bilgisayar mühendisi ancak bilayetenek olduklarından dolayı oldukları yerde sayıyorlar. ama öyle genç çocuklar biliyorum ki 4-5 ayda harikalar yaratıyorlar. sonuçta herkes benzersiz olduğu için benzersiz şeyler yapabilme potansiyeline sahip...

bir sorun olursa elimizden geldiğinde yanıtlamaya çalışırız. kolay gelsin. tekrar hoşgeldin. unutma hayatta dibe vurmadan yukarılara çıkmak mümkün değildir.
Büyük işler tecrübeyle başarılır,tecrübe ise hataların toplamıdır
Kuyuya düşmüş bir kurbağa için gökyüzü,kuyu yarıçapının karesiyle pi sayısının çarpımına eşittir
Back to Top
fatih905 View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fatih905 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Kasım 2010 at 01:20
bence önemli olan bir yazılım dili öğrenmek değil.. algoritma ve matematikde bitiyor olay..

for ( int 0; i<5;i++)
{

}
bu C# dili ile yazılmış bir for döngüsü

1. BAŞLA

2. N OKU

3. T=0

4. X=1

5. T=T+X

6. X=X+1

7. EĞER X<=N İSE 5. ADIMA GİT

8. T YAZ

bu ise matematiksel olarak for  döngüsünün nasıl yazıldığı  =)

karar sizin =) 

Edited by fatih905 - 20 Kasım 2010 at 01:21
Back to Top
Ugurrr View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ugurrr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Kasım 2010 at 14:45
Herşey keşke sadece c# ı öğrenmek ile bitseydi.En önemli öğrenilmesi gereken şeylerden biri de SQL. Sql bilgisi okadar önemli ki bunu işe girdikten sonra anlayacaksın.

Yaş konusunda şunu diyebilirim. Çok az paralara 2 sene çalışman gerekir.(tabi önce iş bulmak gerek) Eğer antalya dolaylarında bu işi sürdürecek freelance işler yapacaksanız yaş problem değil. Ama prof çalışan bir firmaya girmek istediğinizde ilanlarda 30 yaşını aşmamış ibaresini açıkca insanların yüzüne vururlar. Sebep tabikide para ve verimlilik.

Şuan burada olan arkadaşlar yaşı kafana takma diyorlar ama ben biraz daha gerçekçi konuşacağım konuşmak zorundayım. Bu işi hobi olarak yada freelance gelen işleri yaparak yapmak istiyorsan ne güzel. Ama olay iyi bir firmaya girmek isterim'e gelince orada baya zorlanabilirsin.

Bunları nereden biliyorsunda diyebilirsin, emin ol bunları ben yaşayarak,görerek öğrendim.
Şu tarz arkadaşlarımda var : Normal hayatını devam ettirip dışarıdan ufak ufak işler yaparak kendini geliştiren belli bir süre sonra daha iyi işler yaparak uzmanlığa adım atan arkadaşlarımda var ama bu iş birazda fırsat işi. Sana iyi projeler gelip, yapabiliten olduğu sürece kendini daha iyi yerlerde görebilirsin.Ama bu süre geçene kadar yaşının 36-37 olacağını varsayıyorum.

Kendin gece gündüz kasıp iyi bir proje çıkartıp satışa ve desteğe hazır hale getirebilirsen daha iyi olur. Bu işi en iyi projede öğrenirsin nekadar kitaplara çalışırsan çalış. Örneğin: Adam sana gelip ya bizim SAP'daki satın alma siparişlerini senin yazdığın programda satış faturasına dönüştürülme olayı nasıl olur dendiğinde bunu kafanda kurabilmelisin.

Umarım başarılı olursun.Amacım seni üzmek yada umutsuzluğa itmek değil, neler ile karşılaşacağını ve nelerin olacağını bilmeni sağlamak.

Kolay Gelsin
Back to Top
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Kasım 2010 at 17:10
Originally posted by Ugurrr Ugurrr wrote:

Herşey keşke sadece c# ı öğrenmek ile bitseydi.En önemli öğrenilmesi gereken şeylerden biri de SQL. Sql bilgisi okadar önemli ki bunu işe girdikten sonra anlayacaksın.

Yaş konusunda şunu diyebilirim. Çok az paralara 2 sene çalışman gerekir.(tabi önce iş bulmak gerek) Eğer antalya dolaylarında bu işi sürdürecek freelance işler yapacaksanız yaş problem değil. Ama prof çalışan bir firmaya girmek istediğinizde ilanlarda 30 yaşını aşmamış ibaresini açıkca insanların yüzüne vururlar. Sebep tabikide para ve verimlilik.

Şuan burada olan arkadaşlar yaşı kafana takma diyorlar ama ben biraz daha gerçekçi konuşacağım konuşmak zorundayım. Bu işi hobi olarak yada freelance gelen işleri yaparak yapmak istiyorsan ne güzel. Ama olay iyi bir firmaya girmek isterim'e gelince orada baya zorlanabilirsin.

Bunları nereden biliyorsunda diyebilirsin, emin ol bunları ben yaşayarak,görerek öğrendim.
Şu tarz arkadaşlarımda var : Normal hayatını devam ettirip dışarıdan ufak ufak işler yaparak kendini geliştiren belli bir süre sonra daha iyi işler yaparak uzmanlığa adım atan arkadaşlarımda var ama bu iş birazda fırsat işi. Sana iyi projeler gelip, yapabiliten olduğu sürece kendini daha iyi yerlerde görebilirsin.Ama bu süre geçene kadar yaşının 36-37 olacağını varsayıyorum.

Kendin gece gündüz kasıp iyi bir proje çıkartıp satışa ve desteğe hazır hale getirebilirsen daha iyi olur. Bu işi en iyi projede öğrenirsin nekadar kitaplara çalışırsan çalış. Örneğin: Adam sana gelip ya bizim SAP'daki satın alma siparişlerini senin yazdığın programda satış faturasına dönüştürülme olayı nasıl olur dendiğinde bunu kafanda kurabilmelisin.

Umarım başarılı olursun.Amacım seni üzmek yada umutsuzluğa itmek değil, neler ile karşılaşacağını ve nelerin olacağını bilmeni sağlamak.

Kolay Gelsin

Uğur bey;
Öncelikle fikirlerinizi gerçekçi bir şekilde benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. İnanın çok memnun oldum.

Programcı olmak gerçekten zor bir iş. zaten kolay olsa herkes yapardı bu işi.(Forumlardan da görülüyor ne kadar çok insan iştahla öğrenmek istemiş ama bir süre sonra bir sebepten ötürü vazgeçmiş)

Yazdığınız yazıyı okuyunca şöyle düşündüm kendi kendime;
Yolum uzun.Uğurun dediğine göre en iyi ihtimal 36-37 yaşından sonra meslekte ve sektörde belirli bir yere geleceğim. Demek ki 38 yaşında yapmak istediğimi başarmış olacağım :) Çünkü şimdi vazgeçersem 38 yaşında keşke diyeceğim den eminim.

Uğur bey dahil bu yazıyı okuyan tüm üstadlarım.. 38 e kadar bilgilerinizden faydalanmak için çok başınızı ağrıtacağım haberiniz olsun...

Tekrar teşekkür ederim.

Back to Top
PcMaKeR View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PcMaKeR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Kasım 2010 at 18:51
Şöyle diyelim;
Herşey ilgiyle ilgilidir.

Hayatı örnek alalım.

Doğarsın - büyürsün - ölürsün.

Çocukluk çağında oyunlar hoşumuza gider oynarız.

Lise çağlarında aşkın tadını çıkartırız gençliğin canına okuruz elverdiğince.

Üniversite gelir bu sefer hayatın içine atılırız. (Tabi hayatın içine daha erken atılanlar oluyor örneği çok)

İşin olur evlenirsin hayat devam eder.

Sonra yaşlanır artık kendi hayatını sabitlersin çoğu şeyden uzak durup rahat yaşamayı seçersin.(Emeklilik)

En sonda göçer gidersin dünyadan.

Programcılığın en verimli olduğu yaş bence lise çağı bitip 35 - 45 yaşlarına kadar. Programcılık insanı fiziken yıpratmaz. En çok beyini yorar. Beyin yorulduktan sonra vücut sanki çok uzun spor yapmış gibi yoruluyor. Pazartesiden Cumartesiye kadar benim öyle oluyor mesela.

İş ilanlarında dikkat ettiyseniz hep şöyle bir şey geçer: 30 yaşını aşmamış yazılım uzmanı(Yazılım geliştirici için)

Peki neden böyle birşey isteniyor?

Çünkü o yaşa kadar beyin alabildiğine program kodlaması öğreniyor. Ama deneyim çok değildir. devamlı öğreniyor.

30 yaşından sonra ise eğer yazılıma gireceksen senden deneyim isteniyor.

İş hayatına göz gezdirelim. Mesela Bill Gates. Adam office 2007 nin ribbon arayüzü değiştiğinde baya zorlanmış. bir yerde okumuştum aklımda kalmış. Gidip soralım bakalım program geliştirebilecek misin diye hayır der. Adamın içindeki istek bitmiş...

Kariyer.net, yenibiris.com, monster.com.tr gibi yerlerdeki yazılımcı ilanlarına bakarsanız isteklerde belirli bir yaş limiti konur.

Programlama belirli bir yaştan sonra insana zor gelir. aslında zor değilde isteksizlik gibi gelir. Belirli bir yaştan sonra artık yönetmek istersiniz yol göstermek istersiniz.

Steve Jobs, Steve Ballmer vs vs gibi bunlar kod yazmaz yönetir kod yazanları. Google kurucuları neden Kendileri zamanında şirketi yönetmek istemediler de CEO aradılar. Steve Jobs a CEO luk önerdiler. O adamın kod yazmasını değil kod geliştiren yada teknoloji geliştiren şirketi nasıl yönetileceğini bildikleri için seçtiler.

Kod yazan adam yönetmeyi sevmez kolay kolay. o kodu yönetmeyi sever.

Bir çok büyük iş adamının hayatını okumanı öneririm(Yazılım konusunda) hepsinin ortak noktası belirli bir yaştan sonra bırakır artık kodlamayı.

İçinde varsa götürebildiğin yere kadar götür. Ama zamanı gelince yeter diyeceksin.

Ben şu yaşıma(22) kadar ne zaman kız arkadaşıma yada aileme bilgisayar hakkında konu açsam ortalık karışırdı. Eve iş getirme muhabbeti işte.

Bilgisayarı evde ancak internete girecek kadar film yada oyun izleyecek kadar kullanmak en güzeli. Yoksa bilgisayar ilişki parçalayabiliyor.

Seni kendi yerime koyup ben o yaşta girsem ancak deneyim için kod geliştiririm. Öğrenmek için değil. Bunun sebebi hayat şartları. Millet kabullenmiş artık. Aslında şöyle baktığımızda sadece programcılık değil bir çok meslekte eğer deneyimliysen belirli bir yaştan sonra artık ya yönetici ya müdür yada danışman olunuyor.

Seçim senin...
Yaşı kafaya problem etme bence. Bence içinden geldiği gibi yap. Yaş = kodlama bilgisi değil.

Azim ve İstek = kod bilgisi bence.

Azim ve istek ne zaman biter o zaman kodlaman da biter.

Hep aynı arabaya biner misin? Belirli bir süre binersin satar yeni bir üst modeli alırsın.

Kodlamada da öyle .net 2.0 mı kullanırsın .net 4.0 var ken yada daha üstü, yoksa her sene bu güncellemeleri sallamayıp .net 2.0 neyime yetmiyor diyip kendini mi zorlarsın.

İçinden nasıl geliyorsa onu yap.
Back to Top
phrozen View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote phrozen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Kasım 2010 at 19:28
Arkadaşlar güzel yazmış. Ben son bir ekleme yapmak ve bir örnek vermek istiyorum ki çok çarpıcı bir örnektir benim gözümde...
Reflector programını hepimiz biliriz (bilmiyorsak ve bu forumdaysak acilen bilmeliyiz). Bu programın yazarının bir röportajını okumuştum bir zamanlar ve aynen şunu ima eden bir cümle vardı : "Bu programı sürekli güncellemelerle 3-4 yılda geliştirdim ve şimdi zor bir kararla redgate firmasına sattım. Artık orada maaşlı olarak programın geliştirilmesinde çalışacağım. Aslında artık ömrümün sonuna kadar çalışmasam bile bana yetecek kadar yüksek bir paraya sattım ama hobi amaçlı da olsa çalışmaya devam edeceğim"
...
...
Yoruma gerek yok herkes kendi yorumunu yapsın...
Büyük işler tecrübeyle başarılır,tecrübe ise hataların toplamıdır
Kuyuya düşmüş bir kurbağa için gökyüzü,kuyu yarıçapının karesiyle pi sayısının çarpımına eşittir
Back to Top
goksaweb View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote goksaweb Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 00:25
REDDER_TREX bu yaştan sonra sektör değiştirmek heleki yazılım gibi ağır bir sektör seçmek zor ve cesaretli bir seçim gerçektende. Ama içindeki ses seni bu yola sürüklediyse bu sesi dinlemelisin kesinlikle. Öncelikle yaş olayını unut. Elbetteki piyasada çok geç girmenin sıkıntılarını yaşacaksın. İnsanın sevdiği işi yapmasıdır önemli olan ve bu işi yaptığında başarılı olursun. Yazılım sabır işidir. Yaş yüzünden kaçırdığın zamanı telafi etmek için herkesten daha çok çalışıcaksındır bu yüzden biraz fazla yıpranacaksın ama değecektir eminim. şimdiden bu işle geçirmediğin zamana üzülmeye başlamışsın bile bu iyiye işaret :)
Eğer kendi başına öğrenmeye çalışırsan 1 - 1,5 seneye kadar iyice ilerlersin. Bunu hızlandırmak için kursa gitmen daha faydalı olacaktır. Yalnız böyle bir karar alırsan kursu değil ders alacağın hocaya dikkat etmeni öneririm.
Birde yazılım geliştireceğin platformda önemli. Dil zaten belli c# :) Platform olarak seçeneğinde bol. Windows, web, mobil, silverlight. Benim tavsiyem Web olacaktır.

Edited by goksaweb - 21 Kasım 2010 at 00:28
Back to Top
kazmirci View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kazmirci Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 08:00
sevgili REDDER_TREX öncekikle yazılım dünyasına hoşgeldin.
Ben daha önce bir köşe yazısından alıntı yapmak istiyorum.
Yazar aynen bunları yazmış:
Yaşım 32.Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum.Ancak üniversite yıllarında astrolojiye merak sardım ve okulun yanında amatör olarak astroloji ile ilgilendim.Bölümü derece ile bitirdikten sonra türkiyenin önde gelen yazılım firmalarından birinde işe başladım.Kısa sürede terfi bile aldım.Ancak elime geçen her parayı astroloji kitaplarına yatırmaya başladım.Yaş ne zaman 30 ' u vurdu bende, 30 undan sonra ne yapmaya karar veren grubun arasına girdim.
Psikologların dediklerine göre 30 lu yaşlar insan için çok kritik.Bütün hayatını değiştirebilecek kararlarını hatta çok radikal kararlar alabilecek yaş grubu özellikle başları.Tabii ben bunları sonradan öğrendim.
Şimdi ne mi yapıyorum:
Bir gazetenin astroloji bölümünü hazırlıyorum ve dünya da ki en mutlu insanım.Ben ne olmak istediğime 30 lu yaşlarımda karar verdim ve çok huzurluyum.

Bu yazı bir gazetede yayınlandı.

Birde yazılım dünyasının çok ama çok önemli bir detayı var ki bu detay diğer iş alanlarında çok sınırlı.
O da şu(bu tabii ki tamamiyle benim gözlemim):
1) Bir çok şey temelden değişebiliyor.Örnek .net framework
2)bu değişime ayak uydurmak için sürekli öğrenime açık olmak gerekiyor bu amatöründen ,tecrübelisine kadar geçerli.Örnek olarak delphi cileri verebilirim.Tutunmak isteyen harıl harıl .net çalışıyor.(Belki 2 sene sonra hepimizin elinde Java kitapları olacak)
3)Bu değişim de yazılımcıların beyinlerini her daim dinç tutuyor.Misal olarak bir muhasebe müdürünü yada mali müşaviri düşünün yıllardır aynı şekilde defter tutar hesaplamaları aynıdır.Artık iş monoton olur.
4)Bu değişim sayesinde eğer istek varsa içinde yaşın hiç bir önemi kalmıyor çünkü sana şunu dedirtmiyor ben artık yaşlandım öğrenemem ya da bu iş monotonlatı gibi.Bunun yerine ya ben bunu nasıl yaparım nasıl çözerim gibi sürekli düşünmeye itiyor.

O yüzden 30 undan sonra ne yapacağına karar verenler grubuna hoş geldin
Kal sağlıcakla

Back to Top
c0d3 View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote c0d3 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 10:24
Arkadaşlar çok güzel ifade ve yardımda bulunmuşlar.
İçindeki istek sayesinde, iyi bir kurs programı ile 1 yılın sonunda gözle görülür bir bilgi birikimi elde ettiğinizi fark edeceksiniz.
O bir yılın sonunda da bu kaygıların hepsi ortadan kalkmış olacak ve bir şeyler yapabildiğinizi gördükçe içinizdeki heves ve azim artacaktır. Bundan sonrasındaki süreç de tabi ki de öğrenme ve tecrübe artırımı üzerine yolunuza devam edeceksiniz. Ama sizi, en çok geliştirecek olan yapmış olduğunuz projeler olacaktır. En basitinden en zoruna kadar çeşitli algoritmaları içinde barındıran uygulama projeleri yapmaya çalışın öğrenimi süreci ve sonrasındaki her aşamasında.
En önemlisi de goksaweb'in dediği gibi hangi alanda ilerlemek istediğinizi kesin olarak belirlemeniz gerekiyor. Çünkü hepsi ayrı bir tecrübe ve çalışma gerektiren alanlar. Belli bir süre sonra hepsi hakkında fikir sahibi olursunuz fakat başlangıç olarak asıl yapmak istediğini nelerdir.
Windows, web, mobil, silverlight... ?
-
Back to Top
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 15:04
Arkadaşlar şaşırttınız beni gerçekten.Foruma derdimi yazarken hiç bu kadar ilgi alaka beklememiştim. Her birinize (phrozen,fatih905,ugurrr,PcMaKeR,goksaweb,kazmirci.cOd3 ve barisozgen,) ayrı ayrı teşekkür ederim. Artık kaygılarım daha az ve böylece daha verimli çalışabiliyorum.

cOd3 henüz hangi platformda ilerleyeceğime karar veremedim. Zaten şu an her bir platform için gerekli olduğunu düşündüğüm altyapıları oluşturuyorum. Ama bu altyapı oluşumunu Mutlaka bir platforma doğru kurmam gerek değil mi?

Aslında en çok istediğim windows uygulamaları yazmak.ama sanki web uygulamalarında windowsa göre kendi açımdan daha kolay yol alabileceğimi düşünüyorum. En azından çeşitli projeler geliştirip bunları hayata sokabilmek web de daha kolay gibi geliyor bana. c# ile asp.net öğrenimi sonrası biraz css ve flash ile yavaş yavaş bişeyler çıkartırım ortaya sanırım. Aslında bir arkadaşım var web tasarımıyla uğraşan. Eğer asp.net te işi bitirirsem design işi onun olacak ben de web programlamaya yöneleceğim. Ama gönlümden sadece windows yazılımları geçiyor. yani henüz bir karar verebilmiş değilim. Her ikisi bir arada olamazmı?   
Back to Top
SalmanArslan View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SalmanArslan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 15:11
Corbada tuzum olsun 

1- Kursa para verme : alsana kurs : http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=32125
Videoları izlerken Aşşağıdaki kitabıda okuyarak 2 kaynağıda aynı anda takip et.

2. Sefer algan 'hocanın  kitabı
Yukarıdakiler bitirdikden sonra buradaki videoları ister indir ister siteden izle

3. http://www.durgut.com/arsiv/

Yasal uyarı : Sakın benim gibi  basamakları 3 er 5 er atlama
Sana şittetle tavsiyemdir basamkları asla atlamdan ilerle .
Benim gibi birşey öğrendiğinde hemen ticari bir  proğram yapmaya kalkma
Çünükü :20 satırda yazdığım kodu
2.3 Satırla yazdığın olucakdır .

Ben tekrar başa döndüm ve adım adım ilerliyorum  ve yaşım 30

04-07-2010 'da C Sharp'a Başladım.
Back to Top
PcMaKeR View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PcMaKeR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 16:02
Web teknolojilerine yönel bence.
Çağ internet teknolojisi.

Asp.net olabilir ama internette Asp.NET mvc önerileri görmeye başladım. MVC öğrenin diyenleri bile gördüm asp.net e yeni başlayanlara. Sakın kulak asma.

Asp.net i bilmeden Asp.NET MVC yi nasıl öğrenecekler merak ediyorum. Bu öneriyi yapanlar programcıyım diye geçiniyor bide ona canım sıkılıyor.

Bu arada burası programlama forumu olduğu kadar dostluk forumuda. Çok arkadaşım oldu burada. Bütün bilgili arkadaşlar elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz bütün forum üyelerine ;-)
Back to Top
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote REDDER_TREX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 16:31
Originally posted by webcetesi webcetesi wrote:

Corbada tuzum olsun 1- Kursa para verme : alsana kurs : http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=32125Videoları izlerken Aşşağıdaki kitabıda okuyarak 2 kaynağıda aynı anda takip et.2. Sefer algan 'hocanın  kitabıYukarıdakiler bitirdikden sonra buradaki videoları ister indir ister siteden izle3. http://www.durgut.com/arsiv/Yasal uyarı : Sakın benim gibi  basamakları 3 er 5 er atlama Sana şittetle tavsiyemdir basamkları asla atlamdan ilerle .Benim gibi birşey öğrendiğinde hemen ticari bir  proğram yapmaya kalkma Çünükü :20 satırda yazdığım kodu 2.3 Satırla yazdığın olucakdır .Ben tekrar başa döndüm ve adım adım ilerliyorum  ve yaşım 30

süper kayanak webcetesi çok sağol. başladım izlemeye.
Back to Top
Ugurrr View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ugurrr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Kasım 2010 at 22:09
Asp.net MVC için bencede çok erken.
Kesinlikle internet tarafına yönelmeni tavsiye ederim. Web tarafında hem biraz iş almaya başlar kendini geliştirirsin hemde artık insanlar bir program alacaklar ise heryerden takib etmek istiyorlar. Adam tatildeyken laptop'ı açıp yada cep telefonundan anlık satış vs. görmek istiyor. Masaüstü uygulamalarıda tabiki kullanılıyor ama karar senin.
Şuana kadar türkiyenin birçok en büyük kurumsal firmalarına gittim masaüstü uygulaması görmedim desem yeridir.Herşey intranet den kullanılıyor.

Kendine herşeyden önce bir program hazırla. Bugün bunları bitirmem gerekli diye ders programı gibi.Disiplini kaybetme hocam başarılar

Edited by Ugurrr - 21 Kasım 2010 at 22:10
Back to Top
Favemar View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Favemar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kasım 2010 at 15:18
Bende kendimden örnek vereyim. Yeni 30 una bastım ve arkadaşlarında dediği gibi artık bir karar verme vakti gelmişti. Bir yerde çalışıp tek düzende gitmek yerine kendi şirketimi kurup ilerlemeye karar verdim. Hadi kurayım diyerek başlamadım önce çevremi oluşturdum. Bu konuda bana çok destek olan bir arkadaşım var sağolsun. Yüzden fazla alt bayisi olan dağıtımcı bir firma buldum ve işte anlaştık bunun dışında da dağıtımcılar var ve gerek mekan gereksede reklam ve imaj oluşturmada da desteğim var şu an sadece ürünün çıkması kalıyor geriye. Ama malesefki halen aile ile yaşadığımdan psikolojik olarak çok köstekleniyorum ( özelliklede babamdan :P ) Yapacak tek şey kalıyor kendi yolumu çizmek ve bu doğrultuda mekan değiştirmem gerekiyor ki kafam rahat bir şekilde yazabileyim. Bu kararları alırken artık 10 yıllık Delphi maceramıda değiştirmeye karar verdim ve gelişmekte olup daha çok avantaj sunan C#'a yöneldim. İlk etapta maddi getirisi hızlı olacak bir proje seçtim ki yapılanma sürecinde hızlanma sağlasın. Diğer projeler daha fazla zaman isteyen işler ve 3 projeninde alıcıları hazır yani piyasa araştırmasını iyi yaptıktan sonra elimdeki projelerden ayıkladıklarım bunlar. Her basamağı hazırlamama ve planlamama rağmen malesefki psikolojik etmen önüme çıkıyor. bunu egale etmek öncelikli yapmam gereken iş oldu ve kısa bir süre sonra reel e dönüşecek. Bilgisayar mühendisiyim ve işimden de çok zevk alıyorum, iyikide tercihlerim arasından bilg müh geldi. Azim + tecrübe var elimde ve öğrenme sürecimi çok hızlandıran etmenler oldu. Çalışılacak ortamı seçmekte ilerideki projelerine yada zevkine göre seçmeni tavsiye ederim. Eğer bir işten çok zevk alıyorsan kesinlikle o yönde gitmen sana daha fazla başarı ve zaman sağlayacaktır. Ama birinde takılıp kalda demek değildir diğerinide yapabilirsin bence. Ben şu an windows uygulamasıyla başladım ama ikinci projem web tabanlı. O zamana kadar elde edeceğim tecrübe, topladığım kaynaklarla ve forumdaki yardım sever arkadaşların sayesinde çokta zorlanmayacağımı düşünüyorum.
Yazım biraz karıştı kusura bakmayın kabasını anlatayım istedim.

Son olarak diyeceğim şu: İnandığın yolda azim ve zevk ile çalışırsan yapamayacağın şey yoktur.

CSharpNedir Ailesi'ne hoş geldin.
Metin SARI - Bilgisayar Mühendisi    Özelden ödev ve programlama sorusu sormayınız!
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.