C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > ASP.NET > ASP.NET
  New Posts New Posts RSS Feed - $bölüm xxxxxxxxxx bölüm$ aralığını repladce yapmak
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

$bölüm xxxxxxxxxx bölüm$ aralığını repladce yapmak

Post Reply Post Reply

Author
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ozatmaca Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: $bölüm xxxxxxxxxx bölüm$ aralığını repladce yapmak
    Posted: 08 Kasım 2009 at 11:18
slm arkadaşlar string ifademde $bölüm xxxxxxxxxx bölüm$  şeklinde birifade var benstring içerisinde bu ifadeyi kaldırmak istiyorum. diyelim ki metin
abcdefg $bölüm xxxxxxxxxx bölüm$  xyzfgkfljfdı şeklinde olsun ben bu metni abcdefg  xyzfgkfljfdı  şekline dönüştürmek istiyorum.
fakat bunu reqular expression ile yapmak istiyorum. çünkü aradaki xxxx değişken ve tek satır değil de birden fazla satırdan oluşabiliyor.
bu replace kodu nasıl yazılır.
...
Back to Top
PcMaKeR View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PcMaKeR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kasım 2009 at 18:05

substring ile değiştireceğin stringi alırsın

nasıl:
int bas=kesilecekString.IndexOf("$bölüm");
int son=kesilecekString.LastIndexOf("bölüm$");
string kesilen=kesilecekString.SubString(bas,son);
kesilen="Veriler"+kesilen;

Back to Top
ozatmaca View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ozatmaca Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Kasım 2009 at 18:11
tşkr. bu yöntem aklıma gelmedi değil. ama ben regular expression olayını daha yoğun kullanmak isitiyorum o yüzden. çünkü pek çok kez böyle durumlar oluyor ve bazen index alıp replace etmekle işin içinden çıkamıyoruz.
reqular expression ile yapılabileninin bilen biri yazarsa sevinirim.
...
Back to Top
PcMaKeR View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PcMaKeR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Kasım 2009 at 08:51
http://www.regular-expressions.info/tutorial.html
buraya bir göz atmanı isterim ;)
Back to Top
ozatmaca View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ozatmaca Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Kasım 2009 at 19:31
valla o regex olayını bi türlü kavrayamadım zaten. yani teorik bilgim var biraz.
örn. Regex.Replace("abc$bölüm xxxxxxxxxx bölüm$def",@" $bölüm\w+bölüm$","")  yazdığım zaman bana sadece "abcdef" vermesi gerekmiyor mu. ama hiç bişe depişmiyor.
ben kodlamayı yanlış yapıyorum sanırım.
...
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.