C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C# / .NET > C#
  New Posts New Posts RSS Feed - DataGridView'e Farklı Actionlar Eklemek
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

DataGridView'e Farklı Actionlar Eklemek

Post Reply Post Reply

Author
Newbie
Newbie

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ryu.kaplan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: DataGridView'e Farklı Actionlar Eklemek
    Posted: 14 Temmuz 2009 at 01:08
Merhaba,

C#'a yeni başlayan biri olarak aklıma takılan bir suali sizlere sormak isterim.

Örneğin elimizde 2 sütun ve 10 satırdan oluşan bir dataGridView olsun. Bu bilgileri excelden çektim ve daha sonra bunları oluşturduğum farklı bir veritabanına aktardım. Şimdi tam olarak yapmak istediğim satırları fare ile kaydırarak, mevcut yerlerinde değişiklik yapmak. Ancak tek bir satırı değil , tüm satırı bir bütün halinde kaydırmak istiyorum. Bu değişim gerçekleştiğinde otomatik olarak veritabanındaki sırayı da değiştireceğim. Ancak bu yer değiştirme işlemini tam olarak fare kullanarak yapmam gerekiyor. Tam olarak nerden ve nasıl başlamalıyım ?

İlginiz için teşekkürler.

Edited by ryu.kaplan - 14 Temmuz 2009 at 01:10
Back to Top
seser View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote seser Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Temmuz 2009 at 09:28
DataGridView'in "MouseDown" ve "MouseUp" olaylarından başlamalısın.
Taşıma efektini sağlayabilmek için biraz "System.Drawing" isim alanı.
Taşıma sonrasında veritabanı kendiliğinden güncellenmeyeceğinden, senin uygun sorgularla bu işi halletmen gerekecektir.
Back to Top
ryu.kaplan View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ryu.kaplan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Temmuz 2009 at 23:12
Cevabınız için teşekkürler. Peki dataGridView'de koordinatları belli olan bir hücrenin içerisindeki değeri nasıl alabilirim ? Taşıma işlemini gerçekleştiriyorum, ancak taşıdığım noktaya hücredeki değer değil, koordinatları yerleşiyor. Bu konuda da bir bilginiz var mı acaba ?

Sanıyorum aşağıdaki koddaki "HitTest" kısmıyla alakalı bir sorun bu, fakat hücre içindeki değeri alabileceğim  bir fonksiyon da bulamadım açıkcası.

private void dataGridView1_MouseDown(object sender, MouseEventArgs e)
        {

if(e.Button == MouseButtons.Left)
            {

dataGridView1.DoDragDrop(dataGridView1.HitTest(e.X, e.Y).ToString(), DragDropEffects.All);

}

}

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.