C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C# / .NET > Visual C#
  New Posts New Posts RSS Feed - Datagridview'de sutun sabitlemek
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Datagridview'de sutun sabitlemek

Post Reply Post Reply

Author
Groupie
Groupie

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zahir10 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Datagridview'de sutun sabitlemek
    Posted: 06 Eylül 2008 at 00:36
Merhaba;
Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. Bir datagridview üzerinde 14 adet sutunum var.  Bu sutunlar fazlalıklarıı itibariyle ekrana sığmadığından ancak ilk 6 adet sutunu görebiliyorum. Geri kalanını görmek için malum kaydırma çubuğu ile sağa doğru kaydırmam gerekiyor. Bu doğal elbette ama şöyle bir sorunum var. İlk sutun ad ve soyaddan oluşuyor. Dolayısıyla ben kaydırma çubuğu ile görünmeyen sutunlara bakmak istediğimde ilk sutundan başlayarak bu sefer soldaki sutunlar kayboluyor ve bilgilerin kime ait olduğu konusunda şaşırıyorum. İstiyorum ki aynı excel'de olduğu gibi ilk sutunu sabitleyeyim ve ben kaydırma çubuğu ile sağa doğru gittiğimde ad ve soyad yani ilk sutun (hatta belki ilk birkaç sutunuda sabitlemek isteyebilirim) sabit kalsın diğer sutunlar kaybolsun. Böylece ben kaydırdıkça ad ve soyad hep görüneceği için bilgilerin kime ait olduğunuda rahatlıkla görebileceğim.

Not: Excelde pencere menüsünden bölmeleri dondur sekmesini tıkladığınız zaman istediğiniz sutundan itibaren dondurma işlemi gerçekleşiyor. Tam olarak datagridview içinde yapmak istediğimde bu.

Varsa böyle bir şey süper olur.
Bandırma
Back to Top
vuralguclu View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vuralguclu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Eylül 2008 at 10:45
tek bir datagridview içinden dediğini yapamazsın bildiğim kadarıyla. fakat iki farklı datagridview kullanarak ikisini bitişik şekilde yerleştir formun üzerine. ilk datagridview de isim soyisim kısmını diğerinde de diğer bilgileri tutarsın. ayrıca datagridview lerin click eventine de hangi satıra tıklandıysa numarasını al ve diğer datagridviewde de o satırı aktif hale getirerek sorurunu halletmiş olursun.
Back to Top
Zahir10 View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zahir10 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Eylül 2008 at 21:45
Bu karmaşık bir çözüm gibi geldi bana ve iki datagridview kullanmak işi karşık hale getirir sanırım. Yinede teşekkürler fikrin için.
Bandırma
Back to Top
ByHMTR View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ByHMTR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Ocak 2019 at 16:30
11 yıl önce yazılmış bir konu ama google da ilk sırada çıkıyor. Bende Microsoft'un help dökümanlarından buldum. Yazayım da forum kullanıcılarımız ve google'da arayanlar yararlansın istedim.

dgwlist.Columns[0].Frozen  = true;

Sütun ayarlarından frozen özelliği aktif edilen sütunlar donuk kalır. Frozen özelliği aktifleştirilen sütunlar, datagridview içerisinde bir grup olarak kabul edilir. Sütun sıralaması izni kullanıcıya verilirse, kullanıcı dondurulmuş gruptan diğer gruba sütun taşıyamaz. Sadece dondurulmuş grup içerisinde sütunları sıralayabilir.
Ben sizin içinizi bilirim. (Wilhelm Rontgen) :)
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.