C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > ASP.NET > ASP.NET
  New Posts New Posts RSS Feed - Alışveriş Sepetindeki ürünleri Sessionda Tutmak
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Alışveriş Sepetindeki ürünleri Sessionda Tutmak

Post Reply Post Reply

Author
Groupie
Groupie

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Engels Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Alışveriş Sepetindeki ürünleri Sessionda Tutmak
    Posted: 13 Aralık 2007 at 02:10
merhaba arkadaşlar. alışveriş sepeti uygulaması yapacağım. daha önceden ürünleri sessiona ekleyemediğim için bende geçici bir tabloda tutup veritabanına kaydederek yapmıştım. ama ben daha hızlı olması açısından session kullanarak yapmak istiyorum.  Amacım sepete eklenen ürünleri sessionda tutmak. Tek bir ürün olsa neyse sorun değil, ama bu bir sepet bir çok ürün olacağı için session ile yapamıyorum ben. Bu konuda fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. Saygılarımla..
Back to Top
rolando View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rolando Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 09:27
Sessiona  Add methoduna eklerken urun id lerini araya virgül koyarak oku
 12,22,666,765 gibi sonrada virgülleri sunstring yaparak ayır ürün id lerine ulaş onlarıda vt den okutarak tablo çekebilirsin
Back to Top
peAce View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote peAce Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 12:43
onun yerine bir arrayList oluştur, yeni ürün eklendikçe session'dan arrayList'i al yeni ürünü ekle tekrar session'a at... aslında bu işleri class'larla yapman daha mantıklı olurdu ama sanırım yapın pek oop değil.
Barış ÖZAYDIN
ozaydinb.com
"aramaya inanmayanlar suphesiz ki kaybedenlerden olacaktirlar"
Back to Top
Engels View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Engels Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 14:39
classlarla yapmaya çalışıyorum ben de. ürün diye bir class ve sepet diye bir class ım var. sepetim diye de bir listem var. kullanıcı bir ürünü sepete eklediğinde sepetim.add(urunum) diyerek listeye ekletiyorum. sonra da session["sepetim"]=sepet.sepetim diyerek sessiona listeyi atıyorum. ama gel gör ki sessiondaki ürünleri alamıyorum. foreach(urun u in session["sepetim"]) dediğimde hata veriyor. fikirlerinize ihtiyacım var.

(Bu yapı oop değilse ya da yeteri kadar oop değilse, oop olması için nasıl yapmak gerektiğini de not ederseniz çok müteşekkir olurum.) Saygılarımla.
Back to Top
bugu View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bugu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 14:43
Ürün Sepetini Session da tutmak beklenmedik sonuçlara yol açabilir.

Bunlardan bazıları;
1-Serverda bilinmeyen bir nedenden dolayı sessionlar sonlanabilir(Bu Durum kullanıcının hoşuna gitmez bence)
2-Birçok kişinin ürün sepeti sesssionda tutulduğunda,serverda ağırlaşma gözükücektir

Session yerine peAce'in de dediği gibi class oluştur en mantıklı çözümlerden birtanesi bu

Sanırım http://www.yazilimuzmani.com da asp.net makalelerinde bu konu çok açık bir şekilde anlatılmış

Edited by bugu - 13 Aralık 2007 at 14:45
.Net Developer
Back to Top
meguntr View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote meguntr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 16:03
peki bu sepetin içindeki ürünleri,SQl veritabanı kullanacaksak SQl profile yönetimi ile tutsak,hız ve performans açısından nasıl olur?
Profile yönetiminde bilinmeyen bir kullanıcının özelliklerini ,sepete eklediği ürünleri belli bi süre tutarız daha sonra sileriz, kayıtlı kullanıcıda sepete eklediğinde bi veritabanına gönderip istediğimiz kadar orda tutabiiliriz .
bunun avantajları ve dezavantajları nelerdir? yoksa session kullanmak mı daha iyi
Back to Top
BaRNey View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BaRNey Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 17:57
En garanti yol veritabanında tutmak gibi geliyor bana

yeni bir tablo oluşturulup ürün_id ve username diye hangi ürüne tıklarsa veritabanına ürün_id'sini ve sessiondan username'yi yazdırsak

hem daha garanti olmazmı böylelikle hem serveri yavaşlatmamış hemde kalıcı bir sepet oluşturmuş olmaz mıyız? hatta sipariş onayı diye bir sutun daha eklenerek siparişleri onaylata biliriz.?

Edited by BaRNey - 13 Aralık 2007 at 17:58
Birgün Bende Öğreneceğim.
Back to Top
Cxx# View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Cxx# Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 18:19
Veri tabanında tutmak bence e mantıklı yoldur urunlerın id lerini user ile bağdastırmak  beyki sepetine ekleyip daha sonrada alıcak en mantıklısı bence veri tabanı
Back to Top
baymyo View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote baymyo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Aralık 2007 at 23:44
XML de tut istersen Bir DataSet oluştur Add New Item da olması lazım onda tut...
Back to Top
bugu View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bugu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Aralık 2007 at 16:08

Sepeti veritabanında tutmak bence perfonmas açısından kötü bir durum

Çünkü her ürün sepete atılacağında veritabanı açılıcak kapatılıcak.Binlerce kişinin bu işlemi gerçekleştirdiğini düşünürsek eğer,o veritabanının yerinde olmak istemezdim.

önerilerim;

1-Cookie
2-Bir class oluşturup kullanmak
.Net Developer
Back to Top
Engels View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Engels Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Aralık 2007 at 17:03
Originally posted by bugu bugu wrote:

Sepeti veritabanında tutmak bence perfonmas açısından kötü bir durum

Çünkü her ürün sepete atılacağında veritabanı açılıcak kapatılıcak.Binlerce kişinin bu işlemi gerçekleştirdiğini düşünürsek eğer,o veritabanının yerinde olmak istemezdim.

önerilerim;

1-Cookie
2-Bir class oluşturup kullanmak

Cooki daha önce kullanmadım ve güvenlik nedeniyle kullanmak da istemiyorum. Class ile nasıl yapılcağı konusunda beni aydınlatır mısınız. O kadar cevap yazıldı ama hala aydınlatıcı bilgiler verilmedi, nedenini anlayamıyorum.
Class ile yaptığımı düşünüyorum zaten. Urun diye bir class oluşturdum. urun adını, id sini fiyatını, adetini tutuyorum. Sepet diye bir collection (list) um var. sepet e ürünleri ekliyorum. sonra listeyi sessiona atıyorum, şöyle: Session["sepetim"]=sepet.sepetim.  
Sorunum burda başlıyor. Sessiona sepetim listesini bu şekilde mi atmalıyım. Array olarak sessiona at diyolar. Zaten benim yaptığım array olarak atmak değilmi. Sessiona attıktan sonra da sessionda ürünleri nasıl alacağım. Bir bilgisi bir deneyimi olan yokmu bu kadar yazılımcı arasında anlamadım.
Daha önceki deneyimlerimde hep geçici bir veritabanında sakladım sepetteki ürünleri, ama hız konusunda beni tatmin etmediği için session kullanmak istiyorum ama sessiona sepetteki ürünleri nasıl atacağımı attıktan sonra nasıl kullanacağımı bilmiyorum. :((
Back to Top
bugu View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bugu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Aralık 2007 at 18:42
http://www.yazilimuzmani.com

da çok iyi anlatılmış bir makale var zaten orada sepete ürün ekleme çıkarma güncelleme adet vb. gibi şeylerin tümünü açıklamışlar.
Zaten buraya yazan arkadaşların tümü bu sepet olayını çözmüşler.Ama güvenli ama güvensiz bilemem.Biz sadece şu şekilde yapsan daha iyi olur veya bu şekilde yapsan daha iyi olur diyoruz.

Siteyi ziyaret etmeye üşenen arkadaşlar için oradaki makaleyi worde aldım ve upload ettim.Veysi Sala Arkadaşımıza teşekkür ederim bu makale için;

Buyrun indirin

.Net Developer
Back to Top
bgulecyuz View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bgulecyuz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Mayıs 2008 at 18:09

string[] ar = new string[1]

ar[0] ="deneme" ;

ar[1] ="deneme" ;

Session["sepet"] = ar;

//kullanım şeklide aşağıdaki gibi

Array ar2 = (Array)Session["sepet"];

string sepet1= ar2.GetValue(0).ToString();

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01