C#nedir?com Homepage
Forum Home Forum Home > C# / .NET > Visual C#
  New Posts New Posts RSS Feed - sql bağlantısı sorunu
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

sql bağlantısı sorunu

Post Reply Post Reply

Author
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote erkankunefeci Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: sql bağlantısı sorunu
    Posted: 22 Ekim 2007 at 22:34
arkadaşlar daha önce bağlamış olduğum acess var ben veritabanınmı değiştirdim sql kullanıyorum bu acess teki bağlantıyı sql cevirmeye calıştım hep hata veriyor bunu nasıl duzeltebilirim bu kod acesste calışıyor

string kaynak = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data source=ilac.mdb";

OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(kaynak);

baglanti.Open();

string sorgu = "SELECT ilac FROM ilac";

OleDbCommand komut = new OleDbCommand(sorgu,baglanti);

OleDbDataAdapter adp = new OleDbDataAdapter(sorgu,baglanti);

DataSet ds = new DataSet();

adp.Fill(ds,kaynak);

comboBox1.DataSource=ds.Tables[0];

comboBox1.DisplayMember = "ilac";

baglanti.Close();

€rkan Kün€f€Cİ
Back to Top
konur343 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote konur343 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ekim 2007 at 23:56
emin degilim ama baglantı icin gerekli olan pass ve user id olayını eklesen kaynak isimli string degiskenine belki soruın cozulur.

string kaynak = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data source=ilac.mdb;uid = sa;pwd=sa";

veya

string kaynak = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data source=ilac.mdb;Integrated security=SSPI";

emin degilim ama bir dene istersen
kNrLp
Back to Top
UnFaithful View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote UnFaithful Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ekim 2007 at 01:00
Arkadas yanlıs anlamıs sanırım.

Sql Server için dogru ConnectionString boyle olmaz. www.connectionstrings.com'dan her veritabanı sürücüsü için ilgili ConnectionString'leri görebilirsin.

bu düzeltmenin yanı sıra, kullanmış olduğun Ado.Net nesnelerin de değişecektir elbet. System.Data.SqlClient namespace'ini ekledikten sonra, kullanmıs oldugun bütün OleDB objelerini Sql için değiştirmelisin. OleDbConnection yerine SqlConnection vs..
Back to Top
palulu View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote palulu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ekim 2007 at 16:30
using System.Data.SqlClient; //bunu  ekle

//Kodlar

SqlConnection baglanti = new SqlConnection("Data Source=sql_sunucu_adı; Initial Catalog=veri_tabanin_adi; User Id=sunucu_erisim_sifresi; Password=sunucu_erisim_parolası");

string sorgu = "SELECT ilac FROM ilac";

baglanti.Open();

SqlCommand komut = new SqlCommand(sorgu, baglanti);

SqlDataAdapter adp = new SqlDataAdapter(sorgu, baglanti);

DataSet ds = new DataSet();

...........>

Edited by palulu - 23 Ekim 2007 at 16:35
Back to Top
erkankunefeci View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote erkankunefeci Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ekim 2007 at 19:37
ya ben burda herhalde sunları otuturamıyorum     Data Source=sql_sunucu_adı;  User Id=sunucu_erisim_sifresi; Password=sunucu_erisim_parolası burdaki sql_sunucu_adı nedir, sunucu erişim sifresi ve parolası nedir nerden cıkartabilrim     
€rkan Kün€f€Cİ
Back to Top
UnFaithful View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote UnFaithful Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Ekim 2007 at 11:44
Sql Server'a nasıl baglanılır bir ön araştırma yaparsan daha saglıklı olur. cünki bunlar bilinmesi gereken kavramlar. Data Source, User ID, Password vs.. neyi ifade eder, bunların yanıtı kafanda olusmalı.

burdan direkt olarak sana kod da yazılabilir. ancak ögrenmedikten sonra cok bir anlamı olmaz.

kolay gelsin.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.01
Copyright ©2001-2014 Web Wiz Ltd.